Блоги → Перегляд

ІНТЕРВ'Ю. ТАТАРСТАН ПІД КРИВАВИМ РОСІЙСЬКИМ ЧОБОТОМ

Понеділок, 23:03, 29.06.09

Рейтинг
3 3
Переглядів
1403

0
0

tatarstan.jpg

Активіст визвольного руху поволзьких татар, «російський емігрант» в Україні про загальнолюдський біль «гарячих точок» і солідарність борців за свободу. 

«Війною на Росію не підеш, вона має атомну бомбу і всі можливо види зброї, зокрема, вакуумні, глибинні і голчасті бомби. Росію можна перемогти лише політичним шляхом», говорить Нафіс Кашапов, який вже декілька років є «російським емігрантом» в Україні. Його брат-близнюк Рафіс, який очолює Татарський суспільний центр, залишається в Набережних Чєлнах під наглядом спецслужб РФ. У грудні минулого року сесія Міллі Меджліса татар Поволжжя в діаспорі опублікувала звернення до світової співдружності з проханням визнати незалежність Республіки Татарстан. 

Але чи цікавить ситуація в Татарстані благополучніших і вже колишніх в'язнів «в'язниці народів»? Чи повинен Київ вникати в долю далекої Казані? Про це наша розмова з одним з лідерів татарського національного руху Нафісом Кашаповим.

Пане Нафісе, в Україні живуть десятки тисяч татар Волги. Достовірно, що вони мають якусь громадянську позицію. Втім створюється враження, що «головний центр» татар в Києві Всеукраїнське татарське культурне товариство «Туган Тіл» пропагує лише пісні, танці та національну кухню. 

Не тільки. Його керівник Канафія Хуснутдінов активний представник Росії на теренах України. Жоден захід в посольстві РФ не обходиться без нього. У травні минулого року він взяв участь в з'їзді «Співвітчизники і російські регіони» в Москві, а в листопаді вже організовував Всеукраїнську координаційну раду росіян «співвітчизників» у Києві. І очолив там одну п'яту комісій з корінних народів Росії. Нарешті, в грудні минулого року Хуснутдінов отримав орден Дружби народів з рук Путіна. Примітно, що в Татарському будинку в Києві розмовляють не по-татарськи, а по-російськи. А татари на території України підтримують переважно Партію регіонів і комуністів і бояться національного руху українців.

А в самому Татарстані рідну мову і історію вивчають на достатньому рівні? 

На жаль, ні. У Росії сьогодні налічується близько шести мільйонів татар. 70% з них не знають рідної мови. У 2007 році держдума прийняла доповнення до закону «Про освіту», якою скасувала вивчення в школах республік РФ національних мов, у тому числі і татарський, з 2009 року. Під виглядом «оптимізації» закривають національні дитсадки, школи, Вузи. Хитромудрим механізмом державного тиску за останнє десятиліття майже знищено національне радіо і телебачення, татарським журналістам і письменникам праця не оплачується. Щоб захистити дисертацію, очолити кафедру в університеті або стати професором, тим більше академіком, татари повинні змінювати свої імена і прізвища на російські.

Десять років тому у нас в школах вивчали історію татар по підручниках, які написали татарські учені. Ці підручники тепер вилучені з шкільних бібліотек. У всіх школах Росії вивчають лише історію, викладену з проросійської позиції. У «єдіноросійскому» підручнику росіяни описані як мужні герої і просвітителі, а «народи Росії» як другосортні або напівдикі племена, не здібні до життя без старшого брата. На одній з картинок підручника зображені татари, які смажать на вогнищі і їдять людей.

Міністерство освіти і президент Татарстану нічого не можуть з цим зробити. До речі, пригадаємо: тільки-но перший президент Грузії Звіад Гамсахурдія ввів в школах країни навчання на рідній мові і вивчення національної історії тут же російські війська обстріляли президентський палац. А минулого тижня ФСБ заарештувала в Набережних Чєлнах відому письменницю і громадського діяча Фавзіє Байрамову, яка «посміла» виступити на прес-конференції в Туреччині щодо ситуації в Татарстані. Ще на дев'ять активістів відкрито політичні справи. У будь-якій країні Москва пригнічує прагнення до національної незалежності.

Думаєте, що лише Москва винна у всіх цих бідах, або, може, слабкість кожного народу також грає свою роль? 

Я був майже у всіх «гарячих точках» в Азербайджані, Чечні, Інгушетії, Кабардино-Балкарії. І ставив одне і те ж питання: «Хто винен в цих війнах?». Скрізь відповідали: винна Москва. У Слєпцовськом біля Назрані (столиці Інгушетії) в спортзалі школи понад 200 біженців різних національностей розташувалися просто на підлозі, на матрацах або на соломі. У їх сім'ях багато загиблих, їх будинки зруйновані. Вони розповіли, що спочатку звинувачували Дудаєва. Але зрозуміли, що він має рацію. А бандити це Єльцин, Стєпашин, Грачьов. Пригадаємо, коли СРСР захитався в передсмертній агонії, першими заявили про відхід від Росії Азербайджан і Вірменія. І Москва влаштувала різанину, щоб інші національні республіки боялися і думати про подібне.

Все ж таки не москвичі різали вірмен і азербайджанців. Якби Москва покликала, а ніхто не відгукнувся може, і не було б кровопролиття. 

Для різни між вірменами і азербайджанцями зібрали тих, хто воював в Афганістані, військових із спецбригад, неврівноважених людей, які ненавиділи азербайджанців і вірмен. До речі, коли ми побували в тій «гарячій точці», то і азербайджанці, і вірмени в один голос стверджували, що війну організувала Москва. Вірмени розповідали, як брали в полон азербайджанців: годували і відпускали. Так само робили і азербайджанці. Один одного підтримували.

Це рука Москви зіштовхує народи, організовує міжнаціональні війни. До речі, в поїздки в «гарячі точки» ми завжди запрошували газетярів і тележурналістів. Був зібраний достатньо великий відеоархів про злочини Москви, він зберігався в Татарському суспільному центрі в Набережних Чєлнах. У 2000 році центр розгромили співробітники ФСБ. У акції були задіяні всі силові структури, навіть пожежники. У нас відібрали приміщення, забрали всі документи і відеозаписи. Тепер відмовляються повернути, заявляють, що архів спалили.

Відомо, що загони чеченців минулого літа воювали на стороні Росії проти Грузії. 

Немало є зрадників, сріблолюбців або просто наївних людей серед всіх народів. У них коротка пам'ять. Адже Росія не дякує тим, хто проливає за неї свою кров. У роки ВВВ, коли б не Україна, Білорусь, Прибалтика, Татарстан, Чувашія, Башкирія, німці стерли б Москву з лиця землі. В даний час Путін повинен був би безкоштовно давати Україні газ і нафту за те, що стільки мільйонів українців загинули за Союз, а значить за Росію.

Очевидно, повинна бути солідарність між націями, щоб і один одному, і світу нагадувати про свої права. Ви знайомі з діяльністю Антибільшовицького блоку народів, створеного Степаном Бандерою? 

Про Степана Бандеру знаю: змолоду читав, як за ним стежив КДБ, як його убили. А в Україні я докладніше дізнався про його працю по звільненню народів «соцтабору». Такий блок потрібний сьогодні всім національностям, яких до цих пір тримає під своїм чоботом Росія. Ми майже 20 років працюємо, щоб об'єднати визвольні рухи національних республік Росії. Інакше жодна з них не зможе розвиватися вільно. Росія постійно поодинці їх душитиме.

У 2003 році Татарський суспільний центр організував Міжнародний конкурс «Народ повинен знати правду!». Люди з різних країн посилали нам свої статті, роздуми, спогади різними мовами про історію, культуру, «гарячі точки». Після цього на брата напали 18 переломів! Через два роки ми спробували знову організувати такий конкурс, але вже не мали колишніх фінансових можливостей.

Ви співробітничаєте з кримськими татарами? 

Вже понад 20 років! Ми ще в 1990 році відправили кримчанам Кашапових. Маємо хороші відношення з Мустафой Джемільовим. Проте серед кримських татар також є проросійські угрупування, спецслужби РФ настроюють їх проти України.

Відділ моніторингу Міжнародного Антиімперського Фронту

Коментарі

Росія- імперія поневолених народів
Денис   18:09
+1

А США поневолені народи знищили.
-1
"Міжнародного Антиімперського Фронту" - ще один витвір Госдепу.
В Татарстана автономії більше ніж в України незалежності.
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі